Çalışma Modları

FalcoCAD’te iki farklı çalışma şekli veya modu vardır.Bunlar:

  • Elektrik Çalışma Modu (Veya FLC modu)
  • Mimari Çalışma Modu (Veya DXF,DWG modu)

DXF,DWG dosyaları üzerinde çalışırken “Mimari Çalışma Modu” aktif olur, FLC uzantılı dosyalar üzerinde çalışırken “Elektrik Çalışma Modu” aktif olur.

Mimari çalışma modunda elektrik komutları çalışmaz.Fakat elektrik çalışma modunda mimari komutlar çalışır.

Program ilk açıldığında mimari çalışma modunda açılır.Kullanıcılar genellikle elektrik projesine başlamadan önce mimari projede sadeleştirme (Gereksiz şeyleri silme) işlemi yapar.Bunun için mimari projesi uygulama menüsünden “DXF ,DWG Dosyası Aç” seçeneğiyle mimari proje açılır ve mimari modda sadeleştirme işlemleri yapılır ve mimari proje kaydedilir.

Mimari projede sadeleştirme yapıldıktan sonra uygulama menüsünden “Yeni Proje Başlat” ile “Yeni Proje Başlatma Sihirbazı” görüntülenir.Kullanıcı yeni proje başlatma sihirbazında sadeleştirilmiş mimari projeyi seçer ve elektrik proje dosyası oluşturulur. Bundan sonra elektrik çalışma modu başlar ve elektrik proje çizimine başlanır.

Dikkat:

Elektrik çalışma modunda bazı kısıtlamalar bulunmaktadır bunlar:

  • Geri işlemi (Ctrl + Z) yapılamaz.

İpucu:

Hangi çalışma modunda bulunulduğu programın başlığındaki dosya isminden anlaşılabilir.Örneğin “FalcoCAD Midyat [yeni_proje.flc]” şeklinde bir başlık için dosya uzantısı flc’dir bu durumda elektrik çalışma modunda bulunulmaktadır.